ÇANILLI BELDESİ

Çanıllı Beldesi Web Sitemize Hoşgeldiniz

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default color
  • green color
  • blue color

Turgut Özakman'ın '‘KUBİLAY" adlı filminin çekimleri Ayaş'ta devam ediyor

Paylaş
Faik Ahmet Akıncının yazıp yönettiği, Turgut Özakman'ın '‘KUBİLAY" adlı sinema filminin çalışmaları ve çekimleri Ayaş'ta devam ediyor.  

1920 ile 1930 yılları arasındaki,cumhuriyetin kuruluşuna karşı girişilen isyan ve ayaklanmaları konu alan filimin geniş bir oyuncu kadrosu bulunuyor.
Kubilay’ı Arda Kural canlandırdığı filimde Atatürk rolünü ise Engin Mıhcı oynuyor.
Selatin Emre, Ünsal Emre, Çetin Yeltekin,

Tuğçe Özbudak, Hande Alpaslan gibi birçok ünlü isimde rol alıyor.
23 aralık 1930 tarihinde vatanı görevini yaptığı Menemende kendini methi ilan eden şeriatçı Sütçü Mehmet ve bir gurup Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı tarafından önce vurulup sonra başı kesilerek şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kuıbilay ı Arda Kural canlandırdığı film 23 aralık da kubilay ın ölüm yıl dönümünde vizyona girecek.
‘ Kubilay’ ın yapımcısı,senaristi ve yönetmeni Faik Ahmet Akıncının filimi çekme amacını şöyle anlattı:
’’Kurulduğu günden beri Cumhuriyetimiz her zaman tehdit altında olmuştur.Birilerinin, medeni toplulukların benimsediği Cumhuriyet yerine şeriata dayalı bir devlet düzeni kurma sevdaları hep sürdü.Nasturi ayaklanmaları,Şeh Sait isyanı,Menemen olayları Cumhuriyete isyanların belli başlıları.dinin istismar edildiğinin ve dinin elden gittiğini söyleyerek şeriat düzeni isteyen gericilerin gerçek yüzünü kamuoyuna anlatmak ve Cumhuriyet'in vazgeçilmez bir yönetim biçimi olduğunu kamuoyuna sunmak olacak.’’

Only registered users can write comments!
Son Güncelleme ( Pazar, 25 Ekim 2009 11:25 )