ÇANILLI BELDESİ

Çanıllı Beldesi Web Sitemize Hoşgeldiniz

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default color
  • green color
  • blue color

Ayaş'ta domates tarlada kaldı

Paylaş
Ayaş'ta domates tarlada kaldı
Ayaş'ın ünlü domatesi alıcı bulamadı. Masraf yapmak istemeyen üretici domatesi tarlada çürümeye bıraktı...
Ankara'nın domatesiyle ünlü Ayaş ilçesinde ürünlerine pazar bulamayan üreticiler ek masraf olmaması için hasat yapmayınca domatesler tarlalarda çürümeye bırakıldı.
Ankara'nın domatesiyle ünlü Ayaş ilçesinde ürünlerine pazar bulamayan üreticiler ek masraf olmaması için hasat yapmayınca domatesler tarlalarda çürümeye bırakıldı.

Kendine özgü kokusu ve lezzetiyle marka olan Ayaş domatesi, ilçede yaklaşık 350 üretici tarafından 10 bin dekar alanda yetiştiriliyor. Daha önceki yıllarda 50 bin tona yakın domatesin üretildiği Ayaş'ta üreticiler pazar bulmamaktan dert yanıyor.

Üretici Ali Harmandar, yaptığı açıklamada ilçede en önemli geçim kaynaklarından birinin domates üretimi olduğunu belirterek, bazen kar edememelerine rağmen, uzun yılların alışkanlığı olduğu için domates ekmeye devam ettiklerini söyledi.

Daha önceki senelerde ürettiklerini Ankara Sebze ve Meyve Toptancı Haline götürdüklerini aktaran Harmandar, ''Komisyoncudan paramızı almak için aylarca beklerdik. Baktık ki olacak gibi değil 'kendi üretiklerimizi Ankara'da vatandaşa kendimiz satalım' diye düşündük. Bunu yapınca da zabıtalarla karşı karşıya geldik. Bugün geldiğimiz noktada ürettiklerimizi satamaz olduk. Ek masraf olmasın diye hasat yapmadık. Geçen sene soğanlar tarlada kaldı, bu yıl ise domatesler'' diye konuştu.

Tarımda girdi masraflarının artmasına karşın, ürün fiyatların son yıllarda aynı düzeyde kaldığını vurgulayan Harmandar, şunları kaydetti:

''Domatesin 3 kilosu 1 TL'ye satılıyor. Bu yaklaşık 3 yıldır böyle. Gübrenin, mazotun, tohumun fiyatı artıyor ama domatesin fiyatı yerinde sayıyor. Daha da garip olanı ürettiklerimizi zararına satsak bile bazen alıcı bulamıyoruz. Tadı, kokusu, rengi ve ince kabuğuyla meşhur domatesimiz, tezgahta fazla kalamadığı için sebze halinde fazla rağbet görmüyor. En büyük sorunumuz pazar bulamamak. Kaymakamlık, belediye ve sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde sorunun aşılması için çaba harcanması gerekir. Bana göre Ayaş'a açılacak bir salça fabrikasıyla sorun çözülür.''

İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, üründeki herhangi bir hastalığın ürünün pazar değerini düşürdüğünü belirterek, tarlada kalan domateslerde de böyle bir problemin olabileceğini söylediler.

Bir süre önce dolu yağışının da ilçenin bazı bölgelerinde etkili olduğunu aktaran yetkililer, bunun küçük aile üretimlerinin yapıldığı Çanıllı bölgesinde ürünün tarlada kalmasına neden olabileceğini ifade ettiler.

Haberin orjinali için tıklayınız
Only registered users can write comments!
Son Güncelleme ( Cuma, 23 Ekim 2009 14:37 )