ÇANILLI BELDESİ

Çanıllı Beldesi Web Sitemize Hoşgeldiniz

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default color
  • green color
  • blue color

CNN Türk'te Uluyol Mahallesi Muhtarımız Durhadi Saraç ile ilgili çıkan haber

Paylaş
Ankara'nın Ayaş ilçesine bağlı bir kasabayken yeni yerel yönetimler yasasının ardından iki mahalleye bölünen Çanıllı'nın Uluyol Mahallesi muhtarı Durhadi Saraç, kovboy kıyafeti, atı ve silahıyla vatandaşların ilgisini çekiyor.


Muhtar Saraç, yaklaşık 10 yıldır günlük hayatında kovboy kıyafeti giydiğini, silah taşıdığını ve ata bindiğini belirterek, kovboyluk merakının 1970'li yıllarda TRT'de izlediği "İyi Kötü ve Çirkin" sinema filmiyle başladığını söyledi.

İlk kovboy kıyafetini Meksika'nın Ankara Büyükelçiliğinde çalışan bir Meksikalının kendisine armağan ettiğini aktaran Saraç, şöyle konuştu:

"Yöremizi ziyaret eden büyükelçilik çalışanı Meksikalı benim bakkalıma da uğradı. Orada tanıştık ve çok güzel bir dostluk geliştirdik. Benim kovboyluğa meraklı olduğumu öğrenince bir süre sonra bana ülkesinden kovboy şapkası ve çizmesi getirdi. O günden sonra içimde sürekli taşıdığım kovboyluğu giyimime de yansıttım. Kovboy kıyafetlerini giymeye başlayınca çevremdekiler ilk başlarda garipsedi ama zamanla alıştılar."

Atla devriye geziyor

Asıl mesleğinin bakkallık olduğunu ama beldenin mahalleye dönüşmesinin ardından vatandaşların yoğun isteğiyle muhtarlığa adaylığını koyduğunu belirten Saraç, "benim aklımda muhtar olmak yoktu ama birçok kişi muhtarlığa aday olmamı çok istedi. Ben de onları kırmadım ve 29 Mart seçimlerinde adaylığımı açıkladım. Benim dışımda üç aday daha vardı. Açık bir farkla vatandaşlar beni seçti. Bu görevi geride kalan altı ayda layıkıyla yaptığımı düşünüyorum. Çünkü ben sadece mahallemin hizmet almasından sorumlu değilim, huzurundan ve güvenliğinden de sorumluyum. Atımla sokak aralarında devriye atarım. Huzurun devamı konusunda mahallelinin de sağduyusuyla şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadık" diye konuştu.

Vatandaşlar gerçek adını bilmiyor


Siyah renge karşı büyük bir tutkusunun bulunduğunu bütün kıyafetlerinin siyah olduğunu ifade eden Saraç, şöyle devam etti:

"Kovboy kıyafetlerimin tamamı siyahtır. Başka renk giyemiyorum. Giydiklerimin biraz farlı olduğunu biliyorum ama buradakiler artık buna alıştı. Kovboy kıyafetleri giymesem garipserler. Çünkü bana bu yörede 'kovboy' veya 'Meksikalı' derler. Çoğu vatandaş benim gerçek adımı bile bilmez. Bazen işlerin dolayısıyla Ankara'ya gidiyorum. Orada biraz insanlar beni garipsiyorlar. Bunu bakışlarından anlıyorum. Bu garipseme hiçbir zaman kötü bir manada değil ama. 'Böyle kovboy kıyafetli Türk olmaz' diye düşündüklerinden herhalde çoğu zaman yabancı sanıyorlar. Türk olduğumu belli edince çok güzel sohbetler gelişiyor. Özellikle kadınlar ve çocuklar beni çok sempatik ve farklı buluyorlar. Bu da beni mutlu ediyor."

Bakan Atalay da tanıyor


Muhtar Saraç, Çanıllı'ya gelenlerin kendisini de muhakkak ziyaret ettiğini vurgulayarak, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile seçim çalışmaları için Ayaş'a geldiğinde tanıştığını, kısa sürede aralarında iyi ahbaplık geliştiğini söyledi.

Bakan Atalay'ın da kıyafetlerinde ötürü kendisine övgüde bulunduğunu aktaran Saraç, "Sayın Bakan ile çok iyi bir ahbaplığımız var. Bunun dışında gerek Ayaş Kaymakamımız gerekse de Belediye Başkanımız her karşılaştığımızda kıyafetlerimden övgüyle bahsederler. Ben bu halimle çok mutluyum. En büyük hayalim gerçek kovboylarla tanışmak" dedi.

"İstese Cem Yılmaz'a kovboyluğu öğretirdim"


Türkiye'de kendisi gibi kovboy ruhuna sahip kişilerin olduğuna inandığını belirten Saraç, toplumsal tepkilerden ötürü bu kişilerin kovboy gibi yaşamaktan ve giyinmekten çekindiğini düşündüğünü öne sürdü.

Ünlü Komedyen Cem Yılmaz'ın "Yahşi Batı" adında bir kovboy filmi çektiğini televizyondan öğrendiğini ve çok heyecanlandığını ifade eden Saraç, "kovboy gibi yaşamanın ve giyinmenin ne demek olduğunu en iyi ben bilirim. Silah kullanmaktan ata binmeye, kement atmaktan giyinmeye kovboyluk ayrı bir yetenektir. Eğer Cem Yılmaz isteseydi ona kovboyluğu öğretirdim."

Haberin orjinali için tıklayınız

Only registered users can write comments!
Son Güncelleme ( Cumartesi, 17 Ekim 2009 13:28 )